1.A judo története
A judo széles körben elterjedt küzdősport, népszerűsége elsősorban jellemformáló hatása miatt terjedt el a világban. Férfiak és nők, idősek és fiatalok egyaránt művelik, mindenkinek segít a helyes tartás, egyensúly és erőnlét kialakításában, valamint egyfajta fokozott mentális éberség elérésében.
1.1. A judo születése
A Kodokan judot az 1860. október 28-án Mikageben született Jigoro Kano alapította. Kano a Jiu-Jitsu elemeiből alapította meg a judot. Elsőként a tenshinsinyo-ryu-t, majd ezt követően a kito-ryu-t tanulmányozta. Később, miután az előző irányzatok mesterévé vált, több más

1.kép Jigoro Kano
irányzatot is behatóan tanulmányozott. Majd kidolgozta a Kano-ryu-nak, vagy ahogy ismertté vált, Kodokan judonak elnevezett rendszert.
Kano ifjúként törékeny volt, gyenge fizikummal rendelkezett. Az a gondolat, hogy magát mind erősebbé tegye, élete végéig elkísérte. Kano elhatározta, hogy gyakorolja a Jiu- Jitsut, és ezzel
esetleg testi erejét is növelni tudja. Ezért 1877-ben beiratkozott a Tokiói Császári Egyetemre, ahol találkozott Hachinosuke Fukudával, a tenshinshinyo- ryu mesterével, akinek később tanítványa lett. Fukuda 1879- ben bekövetkezett halála után belépett Masamoto Iso iskolájába, ahol szintén tenshishinyo- ryu-t tanult. 1881- ben Iso mester halála után Kano egy új Jiu- Jitsu ág felé fordul, melynek neve Kito- ryu. Mestere Konen Ikubo. 1882-ben 9 tanítványával elhagyja Ikubo mestert, és saját dojot alapít. Míg a tenshinshinyo- ryu főként atemi- waza (ütés technika) és katame- waza-ból állt,(földharc - technika) addig a Kito- ryu a nage- waza (dobás technika) technikákra épít. A Kano fölött gyámkodó három mester mind a legkiválóbb volt a saját ryu- ját illetően.
Kano kiszűrte a Jiu- Jitsu legfontosabb alapelvét, összehasonlította és kiértékelte a különféle technikákat. ( Németh Endre, 1991) A testi épségre veszélyes elemeket kivette a Jiu- Jitsu stílusból és 1882- ben megalkotja saját támadó és védekező módszerét, a judo-t. Kano a következőket vallotta akkoriban:
„ Bármit is cselekedj, a legjobb teljesítményt akkor nyújthatod ha lelki és testi energiádat a tervezett dologra vagy célra irányítva a legnagyobb hatékonysággal használod azokat”

2.kép Eisho-ji tempolm
Jigoro Kano 1882-ben az Eisho-ji templom területén nyitotta meg első dojo-ját, mindössze 9 taggal. Az első tanítványok nem fizettek tandíjat, de minden lehetőség biztosítva volt számukra.
Kano rengeteget dolgozott, és a fáradságos munka meghozta gyümölcsét. 1886-ban a Tókiói Városi Rendőrség versenyt írt ki a Kodokan és a Totsuka Jiu- Jitsu iskola között azzal a céllal, hogy kiderüljön, melyik önvédelmi technikát érdemesebb tanítani, alkalmazni a rendőrségeken. Kano tanítványai 13- szor nyertek, csupán kétszer nem tudtak győzni. A verseny érdekessége, hogy két évig tartott. 1888- ban a Kodokan végérvényesen legyőzte a Jiu- Jitsu iskolát. Jigoro Kano első tanítványai, Saigi Shiro és Yokoyama Sakujiro dobástechnikái nagymértékben hozzájárultak a sikerekhez. A judo hamarosan nem csak a rendőrség körében de az egész országot túlszárnyalta népszerűségben.(Alex Butcher, 2001)
A Kodokan judoban az eredeti gokyo, vagyis a nage- waza technikák, 42 dobásból álltak, de ezt csak 1895- ben állították össze.1920-ban ezeket újravizsgálták az eredeti formák közül 8-at, 6 újjal kicserélve jött létre a ma is létező, 40 dobást tartalmazó gokyo . Kezdetben a Kodokan szinte teljesen a nage- waza- ra épült, rendkívül sebezhető pontja volt a ne-waza. Ez ösztönzően hatott a Kodokan katame- waza (földharc) és kansetsu- waza (végtagok feszítése) technikák fejlődésére.
A judo filozófiája Kano szerint a Zen buddhizmusnak világharmóniájáról, békéjéről és szeretetéről szóló tanításán alapul, vagy más szavakkal a lét abszolút állapotáról szóló tanításán:
„ Önmagunk és a világegyetem egy testben található, EGY-ben egyesül, eggyé válunk a világgal.” (Németh Endre, 1991)
A sportágban ma már Európa-, Világ- és Olimpiai Bajnokságokat rendeznek. Az Olimpiai játékon első ízben 1964- ben, Tokióban szerepelt a judo. Napjainkban a világon az egyik legnépszerűbb sportággá fejlődött a judo. Kano halála után a Kodokan vezetését fia, Risei Kano vette át. Ő lett az apja által alapított Kodokan intézmény igazgatója.(Galla- Horváth, 1982)
jelenleg, Kano unokája Kano Jukimitsu irányítja az egyetemet.
1.2. A Kodokan intézet
A Kodokan intézet (Kodokan = iskola a módszer tanulmányozására) a mai napig fennáll és 1934 óta új, korszerűen berendezett épületben 514 szőnyegen folyik a versenyzők és edzők képzése. A Kodokan megalapítása óta eltelt több mint, 100 esztendő alatt a judo sport Kano professzor által sem remélt tempóban meghódította a világ ifjúságát. A judo a japán iskolai testnevelés kötelező tananyaga lett. Kano professzor, aki, mint mondják élete végéig szüntelenül gyakorolt és képezte magát, idős kora ellenére sem érhette meg e nagyszerű sikereket. Kano 1938-ban (78 éves korában) a kairói N.O.B ülésről hazatérőben a hajóúton erősen megfázott és tüdőgyulladásban meghalt. Idős kora ellenére töretlenül gyakorolta a judot, képezte önmagát és tanította a fiatalokat. A judot az egész világon ismerik és elismerik, magas szinten oktatják. Beteljesült Jigoro Kano álma. (Németh, 1991)
1.3. A judo hazánkban
A judo az 1900-as évek elején elindult világhódító útjára. A mester 4 tanítványát küldte ki a világ több pontjára, hogy sportágát megismertesse. A világon nagyon sok országban felismerték a judo- ban rejlő lehetőségeket, így hamar népszerű lett. Hazánkban Szemere Miklós kultuszminiszter meghívására 1906- ban Sasaki Kichisaburo judomester érkezett a BEAC sporttelepére, Budapestre. Tanfolyamát 60 fővel kezdte meg, de csak négy fő maradt a képzés végére. A mester meg is jegyezte, hogy Magyarországon a fiatalok talán soha nemfogják megtanulni a judot, mert nincs bennük elég türelem és kitartás. A sikertelen kísérlet után 1928- ban Vincze Tibor kezdte el a judo oktatását hazánkban. Az első judo klub 1931- ben alakult az NTE- ben. Tanítványai 1933- ban Bécsben már nemzetközi versenyen is szerepeltek. Az 1938-as frankfurti övvizsgán Vincze Tibor II. danból és Purmann János I. danból sikeres vizsgát tett. 1952- ben megalakult az első Országos Cselgáncs Szövetség. 1953-ban a Magyar Cselgáncs Szövetség Budapesten megrendezte az első hivatalos Magyar Bajnokságot, 7 súlycsoportban. 1954-től a Testnevelési Főiskolán megindult az edzőképzés. Ugyanebben az évben több új szakosztály létesült. 1958- ban tagjai lettünk az Európai Judo Uniónak, így megkezdődhetett a nemzetközi versenyeken való részvételünk. Az első felnőtt Európa Bajnoki helyezésünket (III.) Dávid Tamás szerezte 1962-ben. 1966 őszén a válogatott repülőgép szerencsétlenséget szenvedett, ami nagyban visszavetette a sportág eredményességét. A szakmai munkát ekkor már a Kodokan Intézettől kiküldött szakemberek segítették. 1972-ben Hetényi Antal révén megszületett az első olimpiai pontunk egy V. helyezéssel. 1976-ban Tuncsik József a kijevi Európa- Bajnokságon aranyérmet szerzett, a montreáli olimpián pedig bronzérmes lett. A cselgáncs egyre népszerűbb lett Magyarországon, mintegy 10.000-en ismerkednek a judoval, köztük egyre több nő is. (Galla, 1982) A sportág legnagyobb hazai eredményét az 1992-es barcelonai olimpián értük el. Kovács Antal 95 kg-ban szerezte sportágunk első aranyérmét, Hajtós Bertalan (71kg), Csák József (65 kg) ezüstérmet szerzett, Csősz Imre nehézsúlyban bronzérmes lett. Ezen az olimpián az összesített pontversenyben Magyarország, Japán után a II. helyen végzett! 1993-ban a hamiltoni Világ-bajnokságon Kovács Antal aranyérmes lett. Hajtós Bertalan ugyanitt ezüstérmet szerzett. A nők között első Európa Bajnokunk Nagy Zsuzsa lett, 1991-ben Prágában. A 2002-es év kiemelkedő eredményeket hozott, Ungvári Miklós 66-kg-ban felnőtt Európa Bajnok lett.2005 szintén eredményes év volt, hiszen Braun Ákos 13 év után megszerezte a magyar judo második felnőtt világbajnoki címét és ugyanebben az évben Európa Bajnok is lett!
2006-ban Csernoviczki Éva lett az első U23-as női Európa Bajnok.
2007-ben pedig a sportág történetének legsikeresebb Világ-bajnokságán szerepelt a magyar válogatott 4 bronzéremmel (4 olimpiai kvóta Hadfi Dániel,Mészáros Anett,Ungvári Miklós,Baczkó Bernadett) és egy 7.helyezéssel (Csernoviczki Éva)!
|